APEL

Inowrocław 14.10.2021r.

A P E L  
Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Pedagogicznego „Belfer” w Inowrocławiu , po pandemicznej przerwie, wznawia działalność. Wśród wielu zadań, które chcemy zrealizować  jedno uznaliśmy za najważniejsze. Tym zadaniem jest odnowa pomnika nagrobnego Dyrektora naszej szkoły Stanisława Sobczaka.                                                                        

Stan tego co nazwałem pomnikiem nosi cechy zapomnianej mogiły. Zrujnowane, ledwo widoczne szczątki nagrobka uwłaczają pamięci tego wspaniałego pedagoga. Chcemy to zmienić. Chcemy uczynić tę mogiłę godnym znakiem pamięci o nauczycielu nauczycieli , o Dyrektorze naszej wspaniałej Szkoły , która pod jego kierownictwem przeżywała rozkwit. O Dyrektorze Stanisławie Sobczaku tak napisał Janusz Tondel  ( Matura 65) . Cyt. Jego charakterystyczna postać zrosła się z Liceum tak mocno, że trudno sobie wyobrazić szkołę bez Niego. Chyba nie ma nikogo wśród nas kto nie byłby   chociaż przez krótki okres pod wpływem jego osobowości zmuszającej do ustawicznej weryfikacji posiadanej wiedzy, wyzwalającej snobizm na dobrą, mądrą, najczęściej filozoficzną książkę. Koniec cyt. z: Zarys historii i działalności Liceum Pedagogicznego im. Wł. Spasowskiego w Inowrocławiu w latach 1945 – 1970, pod red. Jakuba Sekulskiego, CDN Toruń, 1990.

KOLEŻANKI  I  KOLEDZY  !

Pamięć o zmarłych, obowiązkiem żywych . Niech sprawa odnowy pomnika nagrobnego naszego Dyrektora będzie honorowym wypełnieniem tego obowiązku  dla wszystkich absolwentów Liceów Pedagogicznego i Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Inowrocławiu oraz ludzi dobrej woli, by mógł on stać się skromnym, ale godnym znakiem pamięci o Nim a przez Niego o Naszej Szkole , naszych nauczycielach i wszystkich jej pracownikach.

Realizacja tego obowiązku jest przedsięwzięciem dość kosztownym – wymaga pieniędzy, których Stowarzyszenie nie posiada – działamy w formule non profit. Organizujemy więc zbiórkę. Prosimy o datki, o wpłaty  30, 40 lub więcej zł. Każda  kwota , każda złotówka będzie bezcenna…

Wpłat można dokonywać na konto :Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Pedagogicznego w Inowrocławiu „Belfer” Nr konta: 92 8149 0000 0022 9603 2000 0001 z dopiskiem „NAGROBEK” lub u skarbnika Ireny Grankowskiej ( Matura 65) Tel. 668 139 184, a także u liderów roczników maturalnych.

Z góry dziękujemy wszystkim darczyńcom. Wasza hojność dobrze przyczyni się utrwaleniu pamięci o człowieku, który dla wielu z nas był guru racjonalnego myślenia, refleksyjnego postrzegania rzeczywistości i twórczej działalności pedagogicznej.

Po  realizacji zadania przedstawimy sprawozdanie  i rozliczenie poniesionych wydatków.

Prezes  Zarządu Stowarzyszenia

      Janusz Losik ( Matura 66)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.